Temat: Przygotowanie do aukcji komorniczych w Krakowie - porady

Dzień dobry! Zwracam się do Was z małą prośbą o pomoc w kwestii zakupu mieszkania od komornika, na tych licytacjach, które to są organizowane. Zauważyłem, że dość często mieszkania są w tej formie sprzedawane i ceny wydają się niesłychanie atrakcyjne. Moje pytanie jest jednak jak się do tego przygotować, jakie są formalności? Nie mam kompletnie doświadczenia z kupowaniem mieszkania, a już na pewno nie na takich licytacjach.

2

Odp: Przygotowanie do aukcji komorniczych w Krakowie - porady

Tu chyba nie ma co specjalnie wyjaśniać. Wybierasz się na aukcję komorniczą w Krakowie o konkretnej godzinie danego dnia. Takie informacje zawsze masz wyszczególnione na stronie kancelarii, ot na przykład tutaj http://www.krakow-komornik.com.pl/licytacje/ możesz sobie zobaczyć jak to wygląda. Ewentualnie informacje też zamieszczane są w sądzie dla konkretnego rejonu miasta, ale i w samym urzędzie miasta powinno być obwieszczenie. Tyle.

3

No dobra, ale nie trzeba się w jakiś sposób zabezpieczyć finansowo, nie wiem czy mam nosić ze sobą gotówkę czy też nie? Trochę sporo pieniędzy to w końcu jest.

4

Koleżanka zapomniała napisać o kwestii dość istotnej, jaką jest wadium. To takie zabezpieczenie, że jako uczestnik licytacji masz teoretycznie pieniądze na zakup mieszkania. Zawsze w ofertach licytacji znajduje się cena oszacowana za nieruchomość, która jest sprzedawana. Niezależnie od tego jaka będzie cena wywoławcza to musisz wpłacić wadium w postaci 1/10 ceny oszacowanej, tej z oferty. To jest zabezpieczenie, o które pytałeś. Formalności załatwia się już później, w innym terminie, nie trzeba od razu.

5

Właśnie o to mi chodziło, dziękuję bardzo za informację, jak mówię, jestem kompletnie zielony w tej kwestii.

6

Ważne jest też to, że od dłuższego już czasu przepisy wyraźni określają kiedy wadium ma być wpłacone. Nie możesz od tak przyjść sobie na licytację i wtedy wpłacać, na przykład gotówką. Wpłata musi być wykonana nie później, jak dzień przed terminem licytacji, pamiętaj o tym!

7

A przelewy bankowe też wchodzą w grę czy tylko gotówka?

8

Możesz zrobić przelew na konto kancelarii, zawsze na stronie masz podany numer rachunku. Tutaj jednak wpłatę trzeba zrobić naprawdę wcześnie. Zgodnie z prawem kasa musi być na koncie maksymalnie dzień przed licytacją. Wyjątkowo nie liczy się więc dzień wykonania przelewu, a jego zaksięgowania u odbiorcy.